Komentarze: 0
W dzisiejszych czasach modyfikacje artykułów żywnościowych są bardzo powszechne i coraz łatwiejsze do wprowadzenia w życie dzięki użyciu nowoczesnych technologii. Takie metody są stosowane, przede wszystkim w celu: przedłużenia okresu przydatności do spożycia, polepszenia własności odżywczych danego artykułu oraz uatrakcyjnienia walorów handlowych.
We współczesnym świecie wytworzenie produktów spożywczych bez stosowania jakichkolwiek substancji dodatkowych jest mało realne…
Z jednej strony obawiamy się, iż spożycie w nadmiarze chemicznych dodatków do żywności może nam zaszkodzić, ale z drugiej - stawiamy coraz większe wymagania przed producentami. Dotyczą one dostępności, bezpieczeństwa, zróżnicowania, funkcjonalności i wygody użycia. Jedną z bardziej kontrowersyjnych i ciągle dyskutowanych substancji są konserwanty oraz barwniki spożywcze - uważane za niepożądane dodatki chemiczne. Wraz z rozwojem przemysłowym metod produkcji żywności i rosnącymi wymaganiami konsumentów, zaczęto stosować dodatki o innym niż utrwalanie oraz nadawanie barwy działaniu technologicznym. Do wytwarzania bardziej złożonych produktów potrzebne były bowiem nowe substancje dodatkowe, nadające pożądane cechy oraz stabilność w czasie przechowywania i obrotu.
Substancje dodatkowe dodawane do żywności, m. in. naturalne barwniki spożywcze i konserwanty, mogą prowadzić do wzrostu ilości substancji toksycznych w ludzkim organizmie i mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka…
Dużą część dodatków do żywności stanowią substancje szkodliwe dla zdrowiu człowieka. Każdy z tych dodatków jest badany oddzielnie. Indywidualnie jest również określana dopuszczalna jego zawartość w produkcie spożywczym. A przecież często jeden produkt ma w sobie kilkanaście dodatków chemicznych, które łącznie stanowią "bombę" chemiczną dla konsumenta. Poza tym z góry zakłada się, albo i nie, że jedna osoba spożyje określony artykuł spożywczy w również określonej ilości.